Saturday, July 23, 2016
Login

Klima na Srí Lance

Srí Lanka je ostrov, proto má typické tropické monzunové podnebí. Během monzunů je vždy riziko povodní! Podnebí Srí Lanky je rozmanité a výrazně se odlišuje na pobřeží, v nížinách a ve vysokohorských částech. Například v centrální vysočině je potřeba v zimních měsících teplé oblečení, v jihozápadních a horských oblastech je zase výrazně vyšší vlhkost vzduchu.

Teploty se pohybují od 16° do 32°C, v průměru je 28°- 30°C. Obecně lze říci, že nejchladnějším měsícem v roce je leden a nejteplejším květen.

Tropické monzuny vedou k tomu, že prší během několika měsíců v roce. Na Srí Lance není samozřejmě žádný problém s nedostatkem vody pro zemědělské účely.

Ostrov Srí Lanka má dvě hlavní odlišné klimatické zóny. Je to jakýsi odraz vlivu dvou monzunů, které pravidelně přicházejí na Srí Lanku každý rok. Suchá oblast - to je sever a východ ostrova (oblast je ovlivněna severovýchodním monzunem). Zde je sucho, protože většina srážek spadne pouze během krátkého období severovýchodního monzunu. Vlhká zóna na ostrově se nachází v západní a centrální části ostrova. Srážky v této části ostrova padají během delšího období jihozápadního monzunu, ale je jich méně.

 

Title Filter 

Display # 
# Article Title Author Hits

Log in